Do našeho studia dorazili dva kamarádi do deště - Richard Chlad & Radovan Vávra.
A tak je asi jasný, že se jedná o jednu z nejlepších epizod ever...Dobře se bavte! 😊
📺 | ODBĚR NA YOUTUBE
Chci vás podpořit a tak dávám odběr
👻 | NAŠE ŽIVOTY - INSTAGRAM
🎙 | RICHARD CHLAD & RADOVAN VÁVRA

Radovan Vávra: (Ne)poučení se z Covid-19
Myslel jsem si, že se budeme bavit o tom, že musíme zrušit Green Deal, a že to je výborný nápad. Ale podle mě je to píčovina – za A to nejde a za B to nic neřeší. Z toho měla vyplynout debata o tom, co jsou skutečný problémy Česka. A já říkám: kupodivu náš největší problém je covid. Ne ten, o kterým mluvil Richard, ale to, že jsme se z něj vůbec nic nenaučili.
My jsme jako civilizace vyhořeli od sklepa až po půdu a nikoho nezajímá říct: OK, klukům z Wuhanu se to trochu v laborce zvrtlo – a co budeme dělat, až podobnej patogen fakt přijde z přírody? Covid měl smrtnost 1 % a primárně kosil důchodce. Ptačí chřipka má smrtnost 50 % a kosí průřezově všechny. Až skončí peklo na Ukrajině a zoonóza přeskočí z ptačí chřipky na lidi, budeme zase shánět roušky, šít nesmysly, hygieny budou nefunkční a nebude nic. A to mi přijde jako unfuckingbelievable.
Jediný, kdo z covidu vyšli dobře, byli podle mě Švédi. Polsko mělo 17 % nadúmrtí, Švédi jen 5. Měli jsme opsat ten švédskej model, nechat lidi sedět na zahrádkách, pít pivo, protože veselá mysl je půl zdraví. Někdo holt umře, tomu nejde zabránit. Ale nezabijeme tím generaci dětí ve školách, nezlikvidujeme si průmysl a nevyrobíme si inflaci. Mrtví lidi budou, s tím se nedá nic dělat.A říkám: pojďme se na to připravit, učme to ve školách, v nemocnicích, dělejme všechno, co jde. Protože nějakej další syride tady do deseti let bude. Gates, Wuhan a celá tahle parta se na to připravovali. A my jsme jak rybičky neonky. Skončil covid – a my jsme tu knihu prostě zavřeli.
A když jsem viděl ten film Don’t Look Up, říkal jsem si, že takovýhle to lidstvo přece není. Jenže pak mi došlo, že je. A že je ještě horší.
➡️ Odkaz na video na Instagram
Radovan Vávra: Devadesátky fungovaly díky kmotrům
Doteď to naše povídání bylo strašně málo kontroverzní. Musíme to trochu vosolit, jo?
Já bych tady s dovolením rozptýlil jedno strašně populární, ale podle mě úplně nepravdivý klišé. Lidi často říkají, že v devadesátkách šlo všechno a dneska nejde nic. A když se nad tím trochu zamyslím, tak si říkám – počkej, jak je možný, že tehdy, v systému, kde nikdo pořádně nevěděl, jak se věci mají dělat, to fungovalo, a dneska, kdy máme všechno nastavený, to najednou nejde?
A víš proč to tehdy šlo? Protože jsme popravili kmotry – a hlavně – na politiky tehdy někdo skutečně tlačil, aby něco dělali. Bylo to takhle jednoduchý.
To, že mi dneska nechtějí povolit stavbu, není proto, že by to nešlo podle zákona. Je to jenom o tom, že už není žádnej Roman Janoušek, kterej by zvedl telefon, zavolal tomu úředníkovi z ODS a řekl mu: „Ty debile, tenhle člověk je náš sponzor, náš volič, náš člověk – běž to zařídit.“ Chybí tam ta zkratka.
Rozdíl mezi devadesátkama a dneškem není v zákonech, není v lidech, není v systému. Je v tom, že z toho systému vypadli lidi, kteří dělali most mezi podnikatelskou sférou a státem. Lidi, kteří na ty politiky dokázali zatlačit. Jo, při tom brali nějaký prachy. A jestli to bylo moc nebo málo, to já nechci soudit. Ale pointa je v tom, že dneska máme v politice hromadu strašně slušnejch, milejch, zdvořilejch lidí, který vědí, že když nic neudělají, nerozhodnou, nezmění – tak je za to nikdo neodvolá. A nikdo na ně netlačí.
Devadesátky fungovaly, protože tady byla parta lidí, který s politikama uměli mluvit. A když bylo potřeba, tak jim prostě něco přikázali. Já si myslím, že dneska se každej primárně bojí – stejně jako spousta lidí nese odpovědnost za svůj život – tak se bojí i ti úředníci, co mají něco povolovat a rozhodovat. Radši ti řeknou, že potřebuješ dalších deset razítek, aby si kryli vlastní prdel a záda. A budou ti to dál znepříjemňovat.
Ale kdyby na něj někdo lehnul a řekl: „Udělej to, nebo tě vyhodím, ty hajzle,“ tak se to stalo. A přesně takhle to v těch devadesátkách fungovalo.
Dneska tam prostě chybí tahle zkratka. Motivační složka…
➡️ Odkaz na video na Instagram

Richard Chlad: Přál bych si, abychom odešli z EU a můj názor na válku na Ukrajině
Kdybych si mohl v životě přát jen jednu jedinou věc, chtěl bych, aby Česká republika okamžitě vystoupila z Evropské unie. Protože tak, jak dnes Unie funguje a jak je vedená, mi nahání hrůzu. Jen z toho, co vím od Filipa, co říká Radek… kam se to celé žene?
Válku jako téma většinou vůbec neotvírám, je to peklo. Ale dnes mám pocit, že jsme jí nejblíž za posledních čtyřicet let – možná od dob Reagana. A teď celá evropská garnitura včetně našich politiků křičí: pojďme válčit! Pojďme zbrojit! A já mám pocit, že jim by ta válka vlastně vyhovovala. Protože všechno, co se podělalo za covidu, by tím krásně zakryli.
Do Ukrajiny se nalilo tolik peněz, že nikdo neví, kde skončily. Trump chce inventuru – a má pravdu. V Evropě nikdo nemá přehled. A to, co mě děsí nejvíc, je, že ten tlak směřuje k tomu, aby nás dotlačili do přímého konfliktu. Protože tím se všechno tohle smaže.
Teď se řeší obrovské zbrojení. Ale nakoupit zbraně nestačí. Kdo s tím bude zacházet? Máme pár tisíc vojáků. Ale kdo bude opravdu bojovat? Kde vezmeme lidi, jak je vycvičíme, udržíme?
A těm, co mě nazývají rusofilem, vzkazuju: až zazní výzva k obraně, půjdu jako první. Mám vybavení, zkušenosti. Ale ti, co dnes nejvíc řvou po válce – herci, kavárníci, hospodští moralisti – ti zalezou a budou to komentovat u piva. Přitom válku sami nikdy neponesou na zádech.Kdo chce dál sypat peníze do války, ať si sype. Ale tím ten konflikt jen prodlužuje – a možná víc ubližuje těm, co tam žijí. Čím dřív tohle skončí, tím líp.
Jenže Evropská unie dělá všechno proto, aby to neskončilo. A dělá to zcela cíleně a záměrně.
➡️ Odkaz na video na Instagram

✌🏻 | PARTNEŘI EPIZODY
Aroha.cz - je naše značka přírodních a super kvalitních vitamínů.
Nákupem na e-shopu nejen podpoříte náš podcast, ale zároveň uděláte něco pro vaše zdraví. Děkujeme za podporu.
Sledujte nás na Instagramu - Aroha.cz.
Whoop - nejlepší zařízení na měření sportu, spánku a odpočinku.
Pokud se skutečně zajímáte o vaše zdraví a chcete své výsledky měřit, mrkněte se na jejich pásek.
Máme od nich slevový kód - https://join.whoop.com/brocast.
One Sec - mobilní aplikace na digitálním detox a omezení levného dopaminu ze sociálních sítí.
Zpomaluje jejich načítání, takže si často rozmyslíte, jestli je vůbec chcete otevřít, a postupně se odnaučíte bezmyšlenkovitému scrollování.
Máme od nich slevový odkaz (první měsíc zdarma) - One Sec + Brocast.
XTB - Dlouhodobým partnerem podcastu je naše nejoblíbenější investiční aplikace.
Pravidelně zde investujeme do akcií a ETF. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně.
Děkujeme XTB za dlouhodobou podporu podcastu.
Aroha Magnesium Threonate & Taurate

Hořčík je často nazýván králem všech minerálů. Magnesium Threonate & Taurate mají jednu z nejvyšších vstřebatelností a jako jediná forma hořčíku proniká až do mozku. Je ideální na zvýšení kvality spánku.
Nervová soustava
Treonát proniká až do lidského mozku a nervové soustavy, kde může ovlivňovat kognitivní funkce.
Metabolismus
Hořčík je potřeba na stovky důležitých biochemických procesů včetně energetického metabolismu uvnitř buněk.
Únava & vyčerpání
Přirozená hladina hořčíku v lidském těle pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání.